Už jste někdy snili o zdravější, lehčí a stravitelnější verzi pizzy? Máme pro vás dobrou zprávu. Tato římská pizza nebo-li Pinsa Romana je starodávná, zdravější a lehčí verze klasické neapolské pizzy.
Jsme jedinou restaurací v ČR, která získala prestižní certifikát italské L’ASSOCIAZIONE ORIGINALE PINSA ROMANA!
Ta celosvětově dohlíží na kvalitu a správný postup přípravy pinsy. Na celém světě jsou takových podniků jen necelé dvě stovky.
Pinsa Romana je jedinečný produkt, který se vyznačuje přesnými kroky zpracování, které zahrnují jiný typ těsta, kynutí a pečení ve srovnání s klasickou pizzou. Prvním viditelným rozdílem je oválný tvar, elipsa, která umožňuje rovnoměrné propečení bez rozdílů mezi středem a okraji. Druhý rozdíl poznáte při ochutnání. Od prvního kousnutí Pinsa Romana ucítíte křupavost vnějšího těsta a měkkost jeho střídky. Tento kontrast nabízí jedinečný zážitek. Díky své lehkosti a stravitelnosti si Pinsa podmanila zákazníky a nadšence nejen v Itálii, ale po celém světě. Dodnes existují jen necelé dvě stovky certifikovaných restaurací, které svým zákazníkům nabízejí Originale Pinsa Romana se všemi jejími vlastnostmi a zvláštnostmi.
Lepší stravitelnost Pinsa Romana je důsledkem mnoha faktorů:
Dlouhé kynutí (až 96 hodin)
Vysoká hydratace těsta
Méně kalorická směs mouky než normální mouka na pizzu
Jen malé množství extra panenského olivového oleje
Pinsa Romana – oblíbená pochoutka už ve starém Římě
Původní receptura sahá až do dob Římské říše. Slovo pinsa pochází z latiny „pinsère“, což znamená protáhnout se, přitlačit a prodloužit – což je technika používaná také k tvarování pizzy a focaccie. Způsob úpravy těsta je při přípravě pinsy zcela zásadní – těsto musí být tenké a oválné.
Dokonce i básník Virgilius ve své Aeneidě uvádí, že rolníci na římském venkově mísili obilí, sůl a aromatické byliny, aby vyrobili „nízký a oválný koláč“ pečený na žhavém uhlí. Tato jednoduchá placka byla snadno stravitelná a slovy básníka to bylo jedno z prvních jídel, do kterých se Trojský hrdina Aeneas zakousl, když vstoupil na pobřeží Lazia.
Pinsa byla tak oblíbená, že byla nabízena i jako obětina Bohům pro získání jejich náklonnosti.